Jak się uczyć w domu za pomocą komputera?

 

Kiedyś prawie w każdym domu stała na półce encyklopedia. To w niej szukało się odpowiedzi na różne pytania. Jednak te grube tomy miały swoje ograniczenia i nie wszystko dało się w nich znaleźć. Co innego Internet! To encyklopedia bez granic, wspaniałe narzędzie do nauki na każdym etapie edukacji i z każdego miejsca na świecie, a także nieograniczone możliwości kontaktu z innymi.

Nowatorska edukacja szeroko korzysta z zasobów nowych technologii, komputerów i Internetu. Dzięki temu możemy pisać teksty, wybierając różne czcionki, tworzyć dokumenty, przygotowywać grafiki i wspaniałe prezentacje, a bardziej zaawansowani mogą sami pisać programy komputerowe. Zastanówmy się jednak, czym by to wszystko było, gdyby nie słynne na cały świat www, czyli World Wide Web (światowa rozległa sieć komputerowa). Pozwala ona wysłać e-mailem to, co stworzymy na komputerze oraz daje możliwość ściągnięcia darmowych lub odpłatnych grafik do prezentacji, a także możliwość rozmowy ze znajomymi z różnych zakątków świata.

Tylko sprawdzone informacje i dobrze wykorzystany czas

Jedną z kluczowych kompetencji XXI wieku jest umiejętne poszukiwanie informacji i oddzielanie prawdy od tzw. fake newsu i dezinformacji.

A zatem jak mądrze korzystać z sieci?

Ciekawe serwisy dla otwartych głów

Warto wybrać dla siebie kilka sprawdzonych portali edukacyjnych z materiałami, które możemy pobrać do nauki. Ważne, aby posiadały rzetelne informacje, a także to, by były podane w przyjaznej formie, z ciekawymi grafikami i pisane wyraźną czcionką, która nie męczy oczu. Takie materiały znajdziecie na platformie, z której korzystamy w Nowatorskiej Szkole Podstawowej i Nowatorskim Liceum.

Polecamy też KhanAcademy, międzynarodowy portal dla uczniów, nauczycieli i rodziców. Znajdziecie tu filmy wideo, interaktywne ćwiczenia i szczegółowe artykuły z dziedziny matematyki (m.in. arytmetyka, algebra, geometria, statystyka) nauk ścisłych (biologia, chemia, fizyka), ekonomii, nauk humanistycznych (historia sztuki, wiedza o społeczeństwie, finanse) i nie tylko. Khan Academy jest organizacją non-profit, której misją jest zapewnienie bezpłatnej, światowej klasy edukacji dla każdego i wszędzie.

Możecie też korzystać z wykładów na YouTube, ale zanim zaczniecie robić z nich notatki w komputerze, upewnijcie się za pomocą Internetu, czy dany wykładowca ma kompetencje i jest związany z konkretną uczelnią czy szkołą.

Chcesz mieć dostęp do ponad 155 tysięcy internetowych wideokursów? Wejdź na Udemy Zdobywaj i rozwijaj umiejętności związane z nowymi technologiami, muzyką, gotowaniem i w wieloma innymi dziedzinami. Uwaga! Tu kursy są płatne.

A jeśli potrzebujesz kontaktu z native speakerem, otwórz Speaky i rozmawiaj z ludźmi z całego świata w języku w jakim chcesz

Zawsze możesz zwrócić się do naszych nauczycieli, którzy dadzą Ci wsparcie w poszukaniu najlepszych źródeł informacji w sieci. Życzymy wspaniałej zdalnej edukacyjnej przygody i zapraszamy do sieciowego i bezpośredniego szkolnego kontaktu z nami.